Pozew napisany i złożony, co dalej?

Sąd weryfikuje pozew pod kątem wymogów formalnych, przesyła odpis pozwu Pozwanemu i zakreśla mu co najmniej 14 dni na złożenie odpowiedzi na pozew. 

Jeżeli złożono w pozwie WNIOSKI O ZABEZPIECZENIE, Sąd może je rozpoznać na posiedzeniu niejawnym (tj. bez udziału Stron) np. wniosek o zabezpieczenie alimentów, czy potrzeb rodziny, bądź po przesłuchaniu Stron – wniosek o zabezpieczenie miejsca zamieszkania. 

Zwykle pytacie kiedy będzie pierwsza rozprawa. Jedyna słuszna odpowiedź to TO ZALEŻY. Zależy od tego czy sędzia wylosowany ma ogrom spraw czy tylko bardzo dużo. Zależy też od stopnia skomplikowania sprawy, bo zgodne rozwody wyznaczane są zwykle szybciej. A czasami po prostu uda się stronom „wskoczyć” w miejsce innej sprawy, która z jakichś względów została odwołana. 

W zależności od stopnia skomplikowania sprawy Sąd na rozprawę może wezwać świadka/ów lub strony. W sprawach bez orzekania o winie, kiedy nie ma sporu co do sprawowania opieki nad dziećmi możliwe jest zakończenie na pierwszym terminie rozprawy. 

Im bardziej skomplikowana sprawa, im więcej świadków do przesłuchania, dowodów do przeprowadzenia, tym więcej rozpraw. 

Co do zasady, sąd w pierwszej kolejności przesłuchuje świadków, przeprowadza dowody np. Z OZSS, a na koniec przesłuchuje strony. Przy czym, Sąd ma prawo informacyjnie przesłuchać małżonków żeby ustalić istotne kwestie konieczne do ustalenia dalszego procedowania sądu. 

W następnym poście opiszę rozprawę rozwodową.

Zapraszamy do kontaktu

  • kancelaria@kossakowska.pl
  • +48 795-495-394