Kiedy rodzice się rozchodzą, powstaje pytanie „co z dzieckiem?” Jakto co? Przecież to normalne, że zamieszka z matką a ojciec będzie widywał się co II weekend i będzie płacił alimenty. STEREOTYPOM MÓWIMY NIE!
Po pierwsze, wiecie jakie jest podstawowe prawo dziecka? Prawo do bycia wychowywanym przez dwoje rodziców. Co to znaczy? To proste, zarówno matka, jak i ojciec mają prawo współdecydować o ważnych kwestiach dotyczących dziecka. Mają równe prawa do widywania się z dzieckiem, wyjazdów z dzieckiem, organizacji czasu wolnego.
Po drugie, nie jest tak, że automatycznie mały człowiek ma mieszkać z matką. Równie dobrze może zamieszkać z ojcem. Albo może pozostać w opiece naprzemiennej (tzw. pół na pół).
Po trzecie, dziecko, które jest wciągnięte w konflikt pomiędzy rodzicami staje się OFIARĄ PRZEMOCY ze strony swoich rodziców. A sam fakt odcięcia jednego rodzica od drugiego, utrudniania kontaktów jednemu rodzicowi przez drugiego, manipulacji dzieckiem przez rodzica wypełnia znamiona przestępstwa znęcania się nad dzieckiem.
Po czwarte, trzeba mieć świadomość, że dziecko potrzebuje zarówno mamy, jak i taty żeby się rozwijać prawidłowo. Każde z rodziców zaspokaja w inny sposób potrzeby emocjonalne dziecka. Aktywny udział rodziców w życiu dziecka pozwala na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa u dziecka, które i tak mierzy się z problemem rozejścia rodziców.
Będę powtarzać to jak mantrę – w rozejściu się dorosłych najważniejsze jest zadbanie o dziecko, o jego potrzeby emocjonalne. Zapewnienie dziecka, że niezależnie co się dzieje między dorosłymi, ono ma oparcie w obojgu rodzicach. Odchodząc od matki/ojca naszego dziecka NIE ODCHODZIMY od dziecka!
Drogie mamy i tatusiowie, dajcie sobie wzajemnie szansę na zadbanie o Wasze wspólne dziecko, nie blokujcie spotkan rodzica z dzieckiem, dziecko potrzebuje Was oboje! Dbajcie o swoje dzieci bardziej niż o karmienie Waszego poczucia sprawiedliwości, Wasze dzieci są najcenniejszym skarbem, który macie.
Oczywistym jest, że nie dotyczy to sytuacji skrajnych, w których występuje w rodzinie uzależnienie, przemoc, inne patologie.
Zapraszamy do kontaktu
- kancelaria@kossakowska.pl
- +48 795-495-394